Zadzwoń i dowiedz się więcej:

 

512 29 64 64 lub 505 44 41 72

 

© 2014 by VERRA Dekorowanie z pasją

STIUK - WARSZAWA

 

Jednym ze sposobów dekoracji wnętrza budynku, jak również elewacji jest ozdobny tynk szlachetny do złudzenia przypominający kamień, dzięki czemu wygląda prestiżowo, elegancko, a przy okazji jest praktyczny w utrzymaniu. Odmianą tynku dekoracyjnego jest stiuk, szlachetny cienkowarstwowy tynk w postaci masy plastycznej, najczęściej imitujący marmur poprzez gładzenie i polerowanie po jego nałożeniu, idealny do wnętrz pomieszczeń użytkowych.

Technicznie stiuk to połączenie w odpowiednich proporcjach wapienia, gipsu oraz piasku z niewielkim dodatkiem pyłu marmurowego. Łatwość formowania dowolnych kształtów i szybkość twardnienia są istotnymi zaletami stiuku w architekturze. Ten rodzaj tynku znany jest praktycznie we wszystkich kręgach kulturowych od tysięcy lat, występuje zarówno w sztukaterii Majów, architekturze wczesnego chrześcijaństwa, starożytności, a także późniejszych trendach sztuki mauretańskiej, renesansu i baroku europejskiego. Znany szczególnie jako stiuk wenecki, wykorzystywany do tworzenia niesamowitych płaskorzeźb, zdobienia elewacji itp.

Dzięki rozwojowi technologii otrzymywania stiuku współcześnie możliwe jest różnorodne barwienie stiuku oraz wzbogacanie go o elementy mineralne dodające atrakcyjności dekoracji. Po wypolerowaniu stiuk prezentuje się wyśmienicie, a jego właściwości pod kątem trwałości, odporności na warunki atmosferyczne, czynniki chemiczne oraz łatwość zmywania sprawiają, że jest popularnym tynkiem dekoracyjnym. Nakładany zarówno na ściany jak i sufity, a także kolumny, filary okrągłe. Projektując wnętrze nie można zapomnieć, iż stiuk może przytłaczać, stad warto uwzględnić wielkość powierzchni pokrytej stiukiem w odniesieniu do przestrzeni w pomieszczeniu. Nowością w technice tynków dekoracyjnych jest stiuk żłobiony z nadaną fakturą, co uwydatnia jego piękno, eksponując naturalne pochodzenie. Pokryty woskiem, odpowiednio wygładzony tworzy szklista powierzchnię, delikatnie połyskującą.

Trwałość stiuku pozwala na zastosowanie go także w pomieszczeniach kuchennych i łazienkowych jako alternatywa dla glazury, a także jako obudowy do kominków, wykończenia schodów.

POWRÓT DO OFERTY
POWRÓT DO OFERTY